Wynajem mieszkania - prawa i obowiązki najemcy

Zapraszamy na FB: https://www.facebook.com/kanal.aspekty/ Patronite: https://patronite.pl/aspekty Wynajem mieszkania często dostarcza nam wielu pytań. Czy właściciel mieszkania może wejść do niego bez naszej zgody? Kto powinien naprawić zepsutą pralkę? Co zrobić, aby odzyskać wpłacona kaucję? Chcesz dowiedzieć się jakie prawa i obowiązki ma najemca mieszkania? O tym wszystkim w najnowszym odcinku. Montaż i reżyseria: Kamil M .
- Kiedy właściciel może podwyższyć czynsz?


Zgodnie z art. 8a. ustawy o ochronie praw lokatorów właściciel może podwyższyć czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, wypowiadając jego dotychczasową wysokość, najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminów wypowiedzenia. Termin wypowiedzenia wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu wynosi 3 miesiące, chyba że strony w umowie ustalą termin dłuższy. Przepisy dosyć szczegółowo regulują jednak dopuszczalną wysokość podwyżki:
Podwyżka w wyniku której wysokość czynszu albo innych opłat za używanie lokalu w skali roku przekroczy albo następuje z poziomu wyższego niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu może nastąpić w uzasadnionych przypadkach, o których mowa w ust. 4a albo w ust. 4e..


Wartość odtworzeniową lokalu stanowi iloczyn jego powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Wskaźnik ustalany jest dla województwa oraz osobno dla miasta wojewódzkiego i ogłaszany jest w formie Obwieszczenia Wojewody w Dzienniku Urzędowym Województwa co 6 miesięcy (do końca marca i do końca września)
4a. Jeżeli właściciel nie uzyskuje przychodów z czynszu albo innych opłat za używanie lokalu na poziomie zapewniającym pokrycie kosztów utrzymania lokalu, jak również zapewniającym zwrot kapitału i zysk, z zastrzeżeniem ust. 4c i 4d, podwyżkę pozwalającą na osiągnięcie tego poziomu uważa się za uzasadnioną, o ile mieści się w granicach określonych w ust. 4b.
4b. Podwyższając czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, właściciel może ustalić:
1) zwrot kapitału w skali roku na poziomie nie wyższym niż:
a) 1,5% nakładów poniesionych przez właściciela na budowę albo zakup lokalu lub
b) 10% nakładów poniesionych przez właściciela na trwałe ulepszenie istniejącego lokalu zwiększające jego wartość użytkową - aż do ich pełnego zwrotu;
2) godziwy zysk.
4e. Podwyżkę czynszu albo innych opłat za używanie lokalu w wysokości nieprzekraczającej w danym roku kalendarzowym średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym uważa się za uzasadnioną. Średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku
Jak widać jest to dosyć zawiłe, zgodnie z przepisami na pisemne żądanie lokatora właściciel, w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego żądania, pod rygorem nieważności podwyżki, przedstawi na piśmie przyczynę podwyżki i jej kalkulację. Podwyżka musi być zatem odpowiednio zaplanowana.
W ciągu 2 miesięcy od dnia wypowiedzenia lokator może:
1) odmówić na piśmie przyjęcia podwyżki ze skutkiem rozwiązania stosunku prawnego, na podstawie którego lokator zajmuje lokal, z upływem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia,
2) zakwestionować podwyżkę, wnosząc do sądu pozew o ustalenie, na podstawie przepisów ust. 4a-4e, że podwyżka jest niezasadna albo jest zasadna, lecz w innej wysokości; udowodnienie zasadności podwyżki ciąży na właścicielu.
- Warto też zobaczyć na stronie: telegra.ph jak nie tu to szukajcie w necie.
- Powiem tak wynajem mieszkanie jest wada ukryta i właściciel nie chce tego naprawić a to jest w jego kwesti
- 4% Polaków wynajmuje mieszkanie. W tej grupie 26% to pary małżeńskie lub partnerskie bez dzieci, niewiele mniej jest par z jednym dzieckiem lub dwoma. W grupie wynajmujących 2,5% ludzi ma powyżej 65 lat. Starsi ludzie mieli zle w PRLu, ale mają gdzie mieszkać. Młodzi nie mają mieszkań na własność więc nie mogą mieć dzieci. Średni wiek Polaka wynosi 42 lata, wyborcy ponad 50 lat, ponieważ odlicza się tu nieletnich. Jak zachęcić starszych ludzi aby głosowali za politykami wspierającymi gospodarkę mieszkaniowa?
- Początek jest zajebisty na prawdę ale przynajmniej wiem co i jak więc dzięki
- Infomode?
- Bliźniak infomoda?
- Czy w wynajmowanym mieszkaniu można wymienić zamki w drzwiach bez wiedzy właściciela, lecz tylko na czas mieszkania w nim najemcy?
- witam.wynajmuję mieszkanie od pewnej pani i mam umowę na czas nie określony i meldunek mam na czas nieokreślony,pani właścicielka postanowiła nagle zrobić remont na coś nowszego ja oczywiście nic nie zniszczyłem ona chce zrobic nowy remont żeby podnieść odstępne czy mam prawo się nie zgodzić na ten remont i jej nie wpuścić ? i żekomo na czas tego remontu ta pani chce mi zapewnić lokum zastępcze prosze o pomoc
- Podwyżka "czynszu" w pandemii 2020- czy to legalne? https://youtu.be/o0xQivqBehg
- Już kiedyś widziałem film o tym, że się dziewczynie zepsuła pralka i ktoś przyszedł w tej sprawie, ale skończyło się zupełnie inaczej.
- Jak myslicie lepsza umowa na czas okreslony czy nieokreslony?
- Dzięki! Bardzo przydatne informacje :D
- Aspekty nagraj odcinek o kupnie samochodu. Jakie trzeba spełnić formalności?
- A może odcineczek nt. czarnego prochu w Polsce. ?
- Co do klimatów studenckich, to tak: Nie ma kosztów za nic :D
Akurat z akademika, ale student to stan umysłu. Nie jedno widziałem i najlepsi pisarze, by tego nie wymyślili.
Przykład:
https://www.youtube.com/watch?v=Jjum1xog41g
- a myślałem że ja odpowiadam za naprawy jako wynajmujący a tu taka niespodzianka :)
- abstra plz wykupcie ten kanal bo umiera
- Kocham was. Jeden z lepszych kanałów na polskim yt.
- Idealnie trafiony odcinek, bo teraz oddaje mieszkanie pod wynajem :D
- A może zróbcie odcinek o zatrzymaniu obywatelskim