Rekuperacja Woda w rurach.

Rekuperacja i problem z wodą w rurach...Nie pomyślałem, jak człowiek robi coś pierwszy raz to czasami tak wychodzi...Mój błąd..Teraz nie wiem czy zostawiać tak jak jest czy zmieniać na spiro..Jak ktoś coś to proszę o rady, zawsze mile widziane.. Pozdrawiam. .
- miałem to samo Gówniane rury Tylko spiro
- Tu też można doczytać Pędzel do odpylania paznokci, zawsze też można w necie poszukać.
- witam wełna chłonie wilgoć
- wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - to brzmi fajnie. W teorii. To jest jak w komunizmie- dzielnie rozwiązujemy problemy które by nie istniały, gdyby nie było komunizmu.. Kominy wentylacji grawitacyjnej góra!! Totalnie bezobsługowe! (no, w zimie można zakleić 3/4 kratki wentylacyjnej - 2 minuty roboty)
- poniżej punktu rosy za słabe ocieplenie rur. Dobry materiał!!! ostrzeżenie przed tymi rurami w nieocieplanym pomieszczeniu. Naprawdę cenna lekcja. Przynajmniej panu osuszyło powietrze i woda skropliła się w rurach a nie na poddaszu :P (I w sumie dobrze wyszło bo takie rury to mały koszt a ochroniły przed wodą gdzieś indziej)
- Koleje parę słów z mądrego kanału: Stodoła i ja ...
- A myszy dziurek w tych rurkach nie zrobią ?
- Cześć! Z słuchaj mam w planach montaż rekuperacji. Będę miał dom parterowy bez użytkowego poddasza. Jak rozwiązałeś ten problem? Też chciałbym zamontować rury na stropie i je ocieplić ale martwię się czy nie będzie się pojawiał właśnie taki problem jak u ciebie? Pozdrawiam serdecznie
- Jest perforowana bo to jest flex akustyczny.
Jak musi być gietkie, to do wilgotnych pomieszczeń można flex PVC i naciągnąć na to rękaw z takiej samej izolacji. I jak najmniej zakrętów bo straty około 15Pa na każdym giekim kolanku 90 stopni.

pozdrawiam
- Jeszcze niedawno rozważałem wentylację mechaniczną. Ten film jednak utwierdza mnie w przekonaniu, że wentylacja grawitacyjna to dobry wybór.
- https://www.youtube.com/watch?v=jffbbE7gHqg
3:40 i wszystko jasne ze skroplinami
- Nawet jak to ogarniesz to musisz ekstra zaizolować . Producenci zawsze zalecają w tym przypadku użyć dodatkowo minimum 10 cm izolacji. Ja użyłem 2 x po 5 cm maty izolacyjne.Pozdrawiam😊
- Minuta pierwsza i zaskoczył mnie Pan, że sam o tym nie pomysłałem - też mogłem grzać na zewnatrz - co prawda ogrzewanie chodziło miesiąc bez rekuperatora ale miałem wywiercone 2x20 na wylot z domu na czerpnię i wyrzutnię. Ciekawe czy przy rekuperatorze zużycie gazu zmaleje trochę czy nie - mimo, że nie mieszkam właczylem go na 30% niech sobie wentyluje.
- Dzień dobry
Mogę zapytać jaka jest wskazywana temperatura wywiewu na rekuperatorze oraz jaką temperaturę utrzymuje Pan w domu.
Pytam dlatego gdyż w warunkach technicznych jest zapisane , że przy nieogrzewanych pomieszczeniach powinno się stosować izolację 80mm o współ 0,35.
U Pana jest ok 50mm , chciałem widzieć jakie są straty temperatury na przesyle przed rekuperatorem.
Proszę o informację na temat temperatury zewnętrzej , temp. w domu i temp. z czujnika wywiewu w rekuperatorze oraz na jakiej wydajności pracuje.
Bardzo mi zależy , będę wdzięczny za informację ponieważ nie chcę popełnić błędu w instalacji
- Drogi Panie. Niech się Pan w takie tanie gówna nie bawi. Najlepiej rury flexy i na to pianka natryskowa np. Polynor, aplikacja z puchy. Najlepszy chyba sposób.
- Oj człowieku masakra ja nie chce żebyś Ty komos robil instalacje masakra
- Witam jaka grubość wiązarów ?
- Fizyki nie oszukasz kondensacja pary
Rury do wywalenia a najlepiej ręku mieć w garażu lub w kotłowni i niema problemu
- Jestem użytkownikiem rekuperacji od 2 lat. Centrala ma 850m3 wydajnosci przy 100% nastawy. Podczas cekolowania z agregatu zimową porą gładź wyschła w niecale 2 dni, a poszło 50 wiader masy z domieszką wody. Centeala.nastawiona była na 60% a okna szczelnie zamknięte. U Pana widzę kilka błędów:
1) Brak izolacji do kalenicy. Ja mam wypianowane poddasze aż po kalenice więc poddasze jest ciepłe i nie ma problemu z kondensacją
2) Rury powinny być spiro. Dodatkowo docieplilem je 30mm wełną Rockwool Lamella
3) Centrala powinna chodzić non stop. Jeżeli dom stoi pusty to są w oprogramowaniu dedykowane cykle pracy, np. Pusty Dom w Thessli
4) Konieczne tłumienie na połączeniu do anemostatu- min 1m flexa
5) Centrala powinna być zamontowana w pomieszczeniu w miare suchym i ciepłym z dostępem do kanalizy - odprowadzenie kondensatu. U mnie centrale zamontowano w pomieszczeniu gospodarczym obok kotłowni na parterze.
6) Lepiej zlecić montaż profesjonalnej firmie.

Uwaga na usytuowanie czerpni!!!! Strona zachodnia nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na upał latem. Znam to z autopsji:)

Pozdrawiam
- Ja pierdziele.
Człowiek wyda dziesiątki tysięcy na reku,pomy ciepła, ogrzewanie podłogowe a później same kłopoty.
Tu pójdzie się j***ć elektronika,tam zawory przepuszczają,to nie działa,tamto nie działa. To wymieniaj,tamto wymieniaj. I bez przerwy dzwoń po fachowcach,żeby naprawiali.
A ja sobie wstawie piece kaflowe (chyba to nie jest jeszcze zabronione),wywietrze dwa razy dziennie pokoje,rozpalę w piecu i głowa spokojna.
- Nie ma co się przejmować. Nie robi błędów tylko ten co nic nie robi. U znajomego wentylację zakładała prfesjonalna firma i też się okazało że na odcinku od czerpni do rekuperatora zbiera się woda i musieli jeszcze raz cały odcinek montować. Co do cen za robociznę to potwierdzam, że niektóre firmy bardzo przeginają. Właśnie będę sam montował małą instalację w części usługowej mojego domu. Z moich wyliczeń wyszło że firma za samą robociznę chciała z 7-8tyś zł. Obstawiam że sam zmontuję to w 5 dni.