"Nie daj się fiskusowi" ODC 231 - NAJEM MIESZKANIA

Jak najkorzystniej rozliczyć się z najmu mieszkania? Jakie są zasady opodatkowania najmu? Jak korzystnie sporządzić umowę najmu? Kiedy korzystniej rozliczyć się na zasadach ryczałtu, a kiedy na zasadach ogólnych? Na te i inne pytania odpowie ekspert Kancelarii Podatkowej Skłodowscy Justyna Kuś .
- Facet strasznie dużo gadasz...... wole jak fachowiec odpowiada na krótkie pytania
- Zabrakło tu kilku istotnych informacji dotyczących zasad ogólnych:
1. Kupując określone mieszkania używane można je amortyzować przez 10 lat - dzięki temu koszty przekraczają przychody i podatku nie płacimy
2. Przy kredytach mieszkaniowych kosztem są odsetki od kredytu a nie cała rata kredytu.
- Mieszkam w USA , odziedziczylem mieszkanie w Polsce po Mamie / ojciec nie zyje/. Wynajelam to mieszkanie . Oplata m-czna 900 zl., ale! Lokator placi mi 600 zl., bo reszte zostawiam mu na oplaty, ktore uczciwie robi. Narazie nie musze tam robic zadnych remontow, ani napraw. Jak mam sie rozliczyc I z jakiej kwoty?
- Czy wybierając ryczałt muszę płacić do US podatek co miesiąc, a na zasadach ogólnych raz do roku? Czy mogę jedno mieszkanie rozliczać ryczałtem, a drugie na zasadach ogólnych?
- czy koszty poniesione na wyremontowanie miszkania w styczniu , moge rozliczyc jako koszt, jesli najem zaczal sie dopiero w czerwcu ?
- Witam!
Czyli jeśli ponoszę koszty opłat za prąd, wodę, internet itp za które później zwraca mi lokator
1. Zwrot ten nie będzie traktowany jako przychód?
2. Wydzielając umownie rachunki z czynszu, dochodem jest tylko umowny czynsz?

I jeszcze pytanie odnośnie podatku - czy przy zwolnieniu od dochodu na poziomie 6600zł, w przypadku, gdy wiadome jest, że tego progu się nie przeskoczy trzeba mimo wszystko płacić zaliczkę na podatek?