⚡Porównanie kosztów ogrzewania⚡ 2022, jakie ogrzewanie wybrać do nowego domu, które jest najtańsze

Porównanie kosztów ogrzewania po nowych cenach w 2022 roku ? Które ogrzewanie wybrać dla nowego domu ? Jakie będzie najtańsze ogrzewanie od nowego roku ? Poniżej film o tym co jest istotne przy wyborze ogrzewania: https://youtu.be/rJ0HxTbDX3c Koszty ogrzewania domu: https://youtu.be/D3hT2wBRWgA Najtańsze ogrzewanie: https://youtu.be/OZdgQNtTxV0 --------------------------------------------------------------------------------------------- .
- W kable grzejne to raczej bym nie szedł, jako podstawowe zasilanie, brak alternatywy w razie awarii :(
Gdy wysiadzie grzałka w buforze to szybko ją wymienię, gdy siadzie PC do grzania to szybko użyje grzałki, a w razie większej awarii kabli? Muszę zrywać podłogę? 🤔
- Więcej macie na tej stronie rezydent podatkowy holandia, ok, ma dobre opinie.
- Czy kogeneracja ma przyszłość w domkach jednorodzinnych? Ktoś coś…
- Pytanie... jaki jest sens montowania bufora ciepła z grzałkami w małym domku? Można równie dobrze zastosować kocioł elektryczny pracujący w 2 taryfie nocnej i dogrzewanie w dzień pomiędzy 13:00 a 15:00. Mrozy poniżej -15 st. w skali sezonu grzewczego mamy kilka dni. Bufor tylko po to stosujemy aby zbilansować spadki temp. podłogi w mocno ujemnych temperaturach i przy instalacjach na paliwa stałe np. kocioł zgazowujący drewno. Jak dogrzewamy podłogówkę 2 razy w ciągu doby po 90 min. to spokojnie nie ma potrzeby ładować się w kosztowny bufor.
Kalkulator i przeliczenia jest najlepszym przyjacielem. Pytanie czy warto sobie robić koszty?
Utrzymanie i koszty instalacji obliczamy minimum na 15 lat do przodu a przypuszczam, że pompy ciepła nawet tyle nie wytrzymają przez taki okres - nie mówiąc o kosztach inwestycji i poważnych awariach. Pompy ciepła poza tym i tak muszą dogrzewać grzałkami poniżej 0 st.C
Pozdrawiam i życzę udanych inwestycji.
- Czy te przedstawione koszta to jest roczna kwota za ogrzewanie domu ? Koszt gazu w tabelce to koszt z uwzględnieniem CO + CWU ?
- Jak by to można było policzyć dla nowego domu 150 m2, gdyby do układu zastosować spory GWC żwirowy z rekuperacją + bufor np. 1500 l i osobny zbiornik na cwu?
- Ja mam 120m2 po podłogach, wszędzie podłogowka, dom nowy, grzeje pierwszy sezon. Zamontowany mam jakiś tani kocioł dwufunkcyjny za ok 3k PLN i jestem mega zadowolony.
PS. Nie ważne na jakie bezobsługowe źródło ciepła się zdecydujemy, czy to prąd, czy gaz, czy pompa ciepła, warto mieć dodatkowo kominek ;) klimacik jest, a jak się rozpali to w domu trzeba okna otwierać, no i mamy drugie niezależne źródło ciepła w razie W ;)
- te koszty użytkowania są podane roczne czy miesięczne?
- Stresują mnie te wyliczenia 🥶🥵 w planie mam ogrzewanie gazem ziemnym, podłogówka 100% 200m2. Z wyliczenia to ok 3550zl rocznie..czy drogo?? Moim zdaniem tanio. Ja liczę to inaczej..Średnia Koszt instalacji Gaz. 16tys a Pompy ciepła Grunt 50tys. A więc 50-16 = 34tys w kieszeni. Gaz rocznie 3555zl a pompa grunt 2200zl. A więc różnica to tylko 1355zl na rok, a więc mało. A teraz podzielę sobie 34tys /1355zl i taa dam, zamiast wkładać dodatkowa kasę w pompę to mam te 34tys na dopłacanie do rocznego eksploatowania gazu przez 25 lat. Także zostaje przy gazie.
- A czy nie powinniśmy też wziąć formy dystrybucji ciepła?

Słyszałem, że na matach kapilarnych pompy działają bardzo dobrze.

No i sporo osób latem chce mieć też chłodzenie - czy nie można by było tego wykorzystać i uwzględnić? Bo grzanie to jedno, ale chłodzenie też coraz częściej wchodzi w grę - wystarczy spojrzeć na ilość klimatyzatorów.

Poza tym bardzo dobry odcinek - daje do myślenia.
- wielkim bledem jest obliczanie zwrotu z inwestycji w pompe ciepla uwzgledniajac aktualne ceny pradu.jezeli inwestycja ma sie zwrocic po 10 latach to trzeba przewidziec srednia cene pradu przez ten okres a zapewniam,ze to nie bedzie aktualna cena tylko wyzsza.nie chce przez to powiedziec,ze cena pradu bedzie tylko rosla w gore ale mysle,ze trend wzrostowy zostanie zachowany.pisalem to juz wiosna i o dziwo prad od stycznia drozeje 24%.myslicie ze to juz koniec i nie bedzie podwyzek?beda.od 2024 cena sie ustabilizuje,w 2026 bedzie moze nawet nizsza ale od 27 ostro wzrosnie.skad to wiem...po prostu znam 11 letni cykl aktywnosci Slonca i przelozenie jego poszzczegolnych etapow na cene ropy,inflacji...i w sumie to wystarczy aby przewidziec cos na 10 lat do przodu nie bedac jasnowidzem.17 kwietnia napisalem koment o cenach paliw na stacjach,cen gazu i kosztow ogrzania domu tym paliwem ...wszystko sie sprawdzilo.wystarczy wpisac jakub kulesza ostro o pis dobrze sie bawicie w wyszukiwarke yt.podkreslam-to byl kwiecien.w 2021 byly 3 podwyzki cen gazu i teraz 4 ale za to konkretna.w sumie jakbym nie byl tego pewny to nie kupowalbym akcji PGN
- @Domowe ewolucje czyli co ja mam wybrać za ogrzewanie? Dom buduje 90m2 parterowy plus garaż 28m2 w bryle domu. Dom z 25 cm porotermu. Na całości podłogówka. Zaczynając budowę w 2020 roku założyłem ze będzie gaz i z PGNiG podpisałem umowe i w listopadzie 2022 mam mieć podłączony. Dom ocieplony będzie styropianem 20 cm. Okna 3 szybowe. Fotowoltaiki nie zakładałem mieć bo mam dach dwuspadowy wschód-zachód. Teraz już sam nie wiem czy nie zmienić system ogrzewania czy zostać przy tym gazie??
- Węgiel groszek kosztuje ok 1.300 zł za tonę czyli sezon grzewczy 100 m domu tylko 1 toną węgla? Nie wierzę!
- Panie Zbyszku kotłem elektrycznym jest możliwośc grzac tylko w 2 taryfie?? Mam gdzies bloga co facet grzeje tylko w 2 taryfie kotłem.wedlug jego sprawozdania da sie.myśle własnie czy nie pojsc w kocioł x racji małej kotłowni i asekuracyjnie załoze sobie klime piwietrze powietrze zeby dogrzewac sobie bez podłogówki w dni cieplejsze.przed zimą konkretna i wiosna wczesną.uda sie?? Podłoge myśle ok 10cm wylac zeby dłuzej trzymała ciepło
- Te koszty ogrzewania domu to na miesiąc, czy rok? Bardzo ostrożnie podchodziłbym do tych wyliczeń, bo ceny nośników rosną, każdy dom jest inny i trudno jednoznacznie wskazać najtańszy sposób ogrzewania. Przykład z mojego mieszkania: poprzednio za rok(co +cwu+ gotowanie) płaciłem do 3000zł/rok, teraz mam po podwyżce gazu prognozę na ponad 5200zł. Tak podniesiono cenę gazu :(
- Tak jak powiedziałeś w 17;53 pompa jest jednym z tańszych środków do ogrzewania lecz droga w zakupie .Ja patrzę na to w ten sposób dzisiaj masz kasę a jutro jej nie masz i bulisz przez x lat za bufor czyli boli przez długi czas .Często budując nowy budynek ludzie biorą i tak ogrzewanie w kredycie ,więc lepiej zainwestować w pompę ciepła +PV jest naprawdę super
- Tak jest kable grzejne plus fotowoltaika i płacimy tylko za przesył.👏
- Dobra robota!
- Siemka, znawcy się wypowiadają to może ktoś i mnie doradzi. Mam dom 200m stary już ze 30 lat ale okna wymienione i na ścianach 5 cm styropian więc nie ma tragedii. Obecnie ekogroszek i grzejniki na cały rok razem z CWU max 4 tony (bez oszczędzania).
Już się praktycznie zdecydowałem na bufor z grzałkami 1000 l i taryfa nocna bo przemawia do mnie niska cena i prostota instalacji.
Moje pytanie jest takie: czy warto do tego zestawu zamontować na dachu kolektory słoneczne próżniowe które wiadomo latem będą grzać CWU ale w okresach przejściowych lato/zima dadzą wymierne korzyści wspomagając bufor ciepłą wodą?
Na samo CWU jeden kolektor 15 rur by wystarczył a ja mam miejsce na dachu na 5 takich kolektorów czyli 75 rur i w piwnicy miejsce na drugi bufor czyli razem 2000 l.
Dodatkowe 10 tys. potrzeba na taki zestaw. Warto inwestować?
- Ja bym przeliczył jeszcze pelet i ekogroszek bo jednak między tymi paliwami występuje znaczna różnica w MJ a już dziś tona pelletu A1 przewyższa w cenie ekogroszek 29MJ.
- Dom dobrze ocieplony 330 m2 , grzejniki temperatura 23 *C piec na ekogroszek około 5 ton tj 7500 pln na sezon CO + CW .
Kominek i piec na węgiel . Instalacja grawitacyjna .
Z wyliczenia wychodzi 4 , 15 tyś pln .coś nie tak .
U syna nowy dom dobrze ocieplony 150 m2 pellet 3 tony po 1400 pln/t 4,2 tyś .
Z wyliczenia wyszło 2 tyś . To chyba po starych cenach które już nigdy nie wrócą .
Na składach drewno opałowe po 200 do 250 pln/m3 .
Obecnie tylko dobry piec na drewno i duży bufor wodny minimum 50 litrów na 1 kW mocy pieca .
Instalacja grawitacyjna w miedzi lub stali .
W zapasie kominek na drewno z płaszczem wodnym .
O to filozofia niezależności i oszczędności .

Jeszcze do tego dojdzie że ludzie by chcieli meblami palić tylko w czym w
pompie ciepła czy piecu gazowym .
Nawet w nowych piecach na pelet komora spalania jest tak mała że można palić ale
zapałkami .