O czym pamiętać zarabiając na wynajmie mieszkania? Q&A

Wynajmujesz mieszkanie? Zastanawiasz się nad wynajmem? Czy prowadząc najem przez Airbnb i Booking.com trzeba założyć działalność gospodarczą? Kiedy najem prywatny a kiedy w ramach działalności gospodarczej? Zapraszamy do kolejnego Q&A! Wynajmując mieszkanie na cele mieszkaniowe jesteśmy zobowiązani do odprowadzania podatku dochodowego. Jego rozliczanie może się odbywać w ramach działalności gospodarczej (czasami możemy być d .
- Witam. Chcę kupić mieszkanie z zamiarem wynajmu krótkoterminowego. Jak zrozumialem muszę założyć firmę.
Co jest korzystniejsze? Kupno mieszkania jako osoba prywatna i później wniesienie go do firmy czy też kupno od razu na firmę?
Czy w tym 2 przypadku mogę sobie odliczyć VAT za zakupione mieszkanie? Czy zarówno w 1 jak i 2 przypadku mogę sobie odliczyć VAT za zakupione rzeczy potrzebne na urządzenie mieszkania takie jak np meble, umywalki, lampy, jak również na materiały budowlane służące do wykończenia mieszkania czy też remontu.
- Jak dla mnie dość ciekawe, przepisowi.pl - chwila czasu ale warto.
- Po co To wiesz co?i ten halas w tle!

Czesto w Pl . Co chwila möwi sie Po kazdym zdaniu tak? Nie Wiem czy tak! Dlatego pytam!
- Umyj zęby
- A co amortyzacjią mieszkania czy można to odliczyć w ryczalcie czy w inny sposób. ?
- Czy osoba fiz. nieprowadzącą działalności może wynajmować pokój spółce na prowadzenie działalności? Czy trzeba taka umowę zgłosić do urzędu skarbowego? Czy może być opodatkowany przychód z tego tytułu ryczałtem 8.5%?
- Chciałbym wziąć kredyt na mieszkanie które będę wynajmował będzie to mój pierwszy zakup mieszkania na nie swój własny użytek. Czy mam obowiązek zakładania działalności gospodarczej na taka skalę?
- Co jest jak sprzedam Po nizej 5 lat
- Wynajem mieszkania, rozliczanie na zasadach ogólnych poza działalnością gospodarczą, w umowie najmu wpis o pobieranie opłaty zaliczkowo na media. Media przez spółdzielnię są rozliczane w lutym w 2019 ( jak i przez elektrownie) i pytanie co uwzględniamy w kosztach pobrane zaliczki na koszty ( media + opłaty administracyjne) czy już rozliczone faktyczne zużycie?
- Mam pytanie: Jeśli załóżmy mam mieszkanie na kredyt pod wynajem i mój kredyt wynosi 900zł czynsz 200zł a mieszkanie wynajmuje za 1400 - to mój faktyczny zysk to 300zł. Teraz pytanie jest takie - co podlega opodatkowaniu ryczałtowym 8,5%?


- zysk 300zł
- cały koszt najmu ktory wpływa na konto, czyli 1400zł
- koszt kredytu + zysk, czyli 1200zł
- czy jeszcze jakoś inaczej?


dla mnie logicznym jest opodatkowanie od samego zysku, ponieważ czynsz nie jest zyskiem a kredyt sam w sobie już jest oprocentowany więc nie rozumiem czemu jeszcze płacić podatek


Prośba o informacje zwrotną
Pozdrawiam Serdecznie
- Bardzo cenne wskazówki! Zapraszamy również na nasz kanał, gdzie przeprowadzamy wywiady z ekspertami w zakresie wynajmu krótkoterminowego. Pozdrawiamy! :)
- Czy omawiane kwestie dotyczą także wynajmowanego domku jednorodzinnego?
- dzień dobry, jeśli do ej pory wynajmowałam mieszkanie jako osoba prywatna, obecnie chcę założyć firm i przekwalifikować najem na najem firmowy - wystarczy, że dopiszę mieszkanie będące moją własnością do ewidencji środków trwałych, czy muszę o to jakoś wnioskować, zgłaszać?
- Pięknie dziękuję i pozdrawiam
- Tutaj jest to opisane.
Nieruchomość w działalności gospodarczej a PIT

Jeżeli podatnik prowadził firmę, to sprzedaż nieruchomości lub prawa po 5 latach nadal jest opodatkowana i stanowi przychód z tej firmy. Jeżeli nieruchomość zostanie wyprowadzona z majątku firmowego, to jej sprzedaż w okresie 6 lat (liczonych jako okres między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia) pozostanie nadal rozliczane jako związane z działalnością gospodarczą. Oznacza to, że nawet nieruchomości używane dłużej niż 5 lat, wyprowadzone z działalności gospodarczej, przez kolejne 6 lat pozostaną opodatkowane PIT.
- Witam. Świetny materiał! Nie wiem czy dobrze zrozumiałem więc dopytam. Czy przy sprzedaży mieszkania zamortyzowanego 100% i wykorzystywanego do wynajmowania gdy od momentu zakupu do momentu sprzedaży minęło więcej niż 5 lat to wtedy nie zapłacę podatku dochodowego od kwoty sprzedaży? Czy termin 5 lat działa tak jak przy sprzedaży prywatnego mieszkania? Gdzieś obiło mi się o uszy, że dochodowego nie zapłacimy dopiero kiedy minie 6 lat od momentu wycofania mieszkania z firmy. I jeszcze jedno. Czy będąc czynny płatnikiem VAT doliczam go w momencie sprzedaży do kwoty sprzedaży? Mieszkanie kupiłem jako używane na rynku wtórnym od osoby prywatnej. Pozdrowionka dla Pań i całego zespołu.......
- Dzień dobry, czy wynajem na cele biurowe firmie niesie jakieś ryzyko dla właściciela mieszkania? Jeśli tak to jakie?
- Witam,
chciałem również pochwalić kanał.
Ja natomiast mam pytanie jak wygląda sprawa opodatkowania w przypadku osób posiadających centrum interesów życiowych za granicą? czy w rozliczeniu rocznym należy wykazać dochody z zagranicy? i czy one determinują stawkę podatkową w przypadku zasad ogólnych?
- Nie mam dzialalnosci więc ryczałt...a kiedy rozliczam to w kwietniu 8.5 procenta od rocznego przychodu?
- Witam, a jak to z kasą fiskalna na wynajmie krótkotrminowym ?
W niektórych hotelech wydają tylko FV imienną lub na firmę a paragon zostawiają do swojej ewidencji , dlaczego tak jest ?
- Super kanał. Dziękuję za informację.