Niska emisja bez ściemy! Kotły węglowe 5 klasy - rozmawiamy z ekspertem

Czym są kotły węglowe 5 klasy, czym różnią się one od niższych klas oraz czym kierować się przy wyborze odpowiedniego urządzenia? Na te i inne pytania odpowiada dr inż. Michał Chabiński z Politechniki Śląskiej. .
- Pieprzysz głupoty a za prąd kto zapłaci w tych nowych kotłach
- Tu polecam zerknąć poznajmy-sie.pl, zawsze też można w necie poszukać.
- Co jest z tymi kotłami na eko groszek jeżeli między 3 a 5 klasa różnica to w miejsce rusztu wstawiono 2 deflektory z szamotu i już można kroić a potem do wymiany. Mój 3 nawet grama dymu z komina pełna automatyka czujniki o d zewnątrz do spalin .Otóż te kopciuchy sami wytwożyliście zamykając dostęp powietrza przez sterownik do góry węgla którego nieświadomie nasypał Kowalski i poszedł do roboty. Pytam kto to projektował te sterowniki i te piece które miały nawet 4 klsaę .Ojciec miał spawanego jak wy to nazywacie kopciucha ale takiego dymu nie było bo były uchylone dolne drzwiczki. Tylko karać i zmieniać tabliczki za to że wydali kasę.Chłopie pukni się 2 w czuprynę zanim coś takiego nagrasz
- Jak sprawdzić który piec węglowy można mieć aby dostać dofinansowanie czyste powietrze??
- Co no tu piepszą , eko groszek 5 klasa hahahah sąsiad ma to jebie cały czas sam dym , każdy kocioł ma napisane ile wynoszą spaliny W najlepszym Momencie i gdy nailepiej pracuje , a kto teraz ma choć w 15 % te najlepsze emisje ? Zwykły kocioł górnym spalaniem kryje wszystkie te dziadostwo nowe
- Posiadam kocioł węglowy 5 klasy firmy ogniwo Classic DS i nie widze żadnej różnicy w ilości zużytego węgla czy sprawności cieplnej względem kotła niższej klasy ,to poprostu zwykłe pierdolenie tylko po to żeby za kocioł który ma ten niby cetryfikat 5 klasy zapłacić o ponad 1tys zł więcej niż za kocioł poprzedniej klasy ,ten facet na filmiku propaguje czysty marketing
- Ale pierdoły .Mam 15 lat na ekogroszek i spalanie jest takie same jak nie większe. Bo w kotle na ekogroszek dmuchawa wszystko wydmuchuje. A bez dmuchawy w starym kotle zrobiła się bryła grzewcza z węgla i grzała bez dmuchawy
- Facet się nagadał a prawda jest taka że wstawiają trochę szamotu do pieca a testy są robione na błękitnym paliwie i wszystko teoretycznie wygląda dobrze z piecem na paliwa stałe już nic się nie da wymyślić tych konstrukcji są dziesiątki na rynku i są powtarzalne a reklamują producenci jakby chcieli Nobla dostać.Jak ktoś miał doczynienia z piecami kaflowymi to wie jak tam było mistrzowskie wykonanie komory spalania i obiegu płomienia.
- Ale pier....
- Mój szwagier wyeliminował dymienie dzięki prawidłowo ustawionym sterowniku. Sam to widziałem.
- Dobrze wiem na ile ekologiczne są kotły na ekogroszek. Tematem spalania zajmuję się ponad 10 lat.
Niedawno pokusiłem się o rejestrację zapisu z analizy spalin kotła retortowego na tzw. ekogroszku we wszystkich fazach spalania. Dotyczy to wszystkich kotłów zarówno retortowych, szufladowych, rynnowych na ekogroszek, miał, nawet pellet.
Wnioski są następujące:
- Spalanie mieszczące się w granicach normy 4, 5 klasy kotły retortowe mają tylko w fazie spalania z podmuchem, w więc kiedy pali na mocy znamionowej, moduluje mocą, jeśli moduluje i na mocy minimalnej.
- Spalanie w tzw. fazie podtrzymania emisja CO nawet 20 krotnie przekracza dopuszczalną emisję CO dla 5 klasy wg PN-EN 303-5:2012.
- zwykle przeciętny kocioł retortowy ok połowy czasu dobowego pracuje w fazie podtrzymania, a więc taki kocioł przez połowę doby truje środowisko, a przez resztę spala z emisja CO w granicach normy.
Skąd to się bierze? A to stąd że kotły retortowe itp. nie są pełnymi automatami, i same się nie rozpalają i same nie wygaszają, kiedy nie ma zapotrzebowania na ciepło. Obniżenie temperatury na kotle realizowane jest w fazie podtrzymania.
Inaczej sprawa ma się w kotłach w pełni automatycznych, które rozpalają się i wygaszają w zależności od zapotrzebowania na ciepło obiektu - gdzie termostat pokojowy decyduje o pracy kotła.
Takimi jest większość kotłów na pellet z typowymi palnikami na pellet. Jednak sterowniki niektórych producentów nawet w takich w pełni automatycznych kotłach udostępniają funkcję podtrzymania - co skutkuje znów podwyższoną emisją.

W pełni automatyczne kotły na pellet pala czysto gdy grzeją /palą/ ale kiedy nie muszą palić, to po prostu nie palą /są wygaszone/a tym samym nie trują w przeciwieństwie do kotłów na tzw. ekogroszek.
- Nie wydaje mi się że kotły 5 klasy na ekogroszek, są ekologiczne, spalanie węgla emituje bardzo dużo trujących związków chemicznych np. tlenek azotu, tlenek siarki, benzoapiren, pyły 2,5 oraz 5 i inne, trzeba wyeliminować węgiel ze spalania indywidualnego domów i gospodarstw.
- Dosłownie jak słyszę takie pierdolenie to mnie złość ogarnia, posiadam stary kocioł miałowy w którym palę od góry, bo jest to kocioł górnego spalania. Nic się nie kopci i nie smrodzi, zamiast pierdolić o kotłach piątej klasy, to lepiej zacząć ludzi edukować jak spalać węgiel czy drewno. Nie dziwi mnie fakt że ludzie kopcą swoim kotłami, dlaczego? Bo nie potrafią palić, nawalić do pełna, odpalić od dołu i jazda, osiedla nie widać. A najśmieszniejsze w tym wszystkimi jest to, że większość ludzi ma kotły górnego spalania i w żaden sposób nie da sobie wmówić że można palić od góry. Palenie od dołu w górniku to jak ruszanie atutem z wysokiego biegu, owszem da się ale, kopci i spala dużo więcej paliwa.
- ile kosztuje wyprodukowanie 1 kW ciepła z tej niskiej sponsorowanej V klasy ? dlaczego takie rozwiązania są ciągle dotowane ?
- wiekszych bzdur nie słyszałem co ten doktor pierdoli
- Mam kocioł od defro zakupiłem go 2018 r z podajnikiem retortowym i niech szlak go trafi, spalanie wzrosło mi o 100% w porównaniu do Sas uwt 23kw ds. Masakra. Pieprzenie głupot.
- Polska kraj smogu palonego wegla i siarki, kopcących diesli, złoty interes górników związków i onkologów, trujmy się..
- Tylko grzejnik zadne podlogowe
- Kotły 5 klasy po 20 tys z montażem i hydraulika .. i grzeb i czyść i przeglądy ... naciąganie na kasę ... uczcie ludzi budować domy pasywne ogrzewane prądem to jest najczystsze !!!!!!!