842. Kompendium wiedzy o drewnie: buk

O buku jeszcze Lidka na Domidrewno nie opowiadała. Dziś to naprawiamy. Zapraszamy na kolejną część naszego kompendium wiedzy o drewnie. Nowe filmy Domidrewno w każdą środę, piątek i niedzielę o godzinie 17.00. ➤ Zapraszamy do subskrypcji DiD: https://goo.gl/raSN8C Domidrewno.pl - miejsce łączące pasjonatów pracy w drewnie! ➤ Facebook Fangage: https://goo.gl/4oDNhb ➤ Facebook Group: https://goo.gl/p2ZbtB ➤ Domidrewno .
- Ogrom wiedzy... brawo Lidka! :)
- Nie przepadam za tym drewnem jest nie ciekawy a nawet bym powiedział że jest nudny
- i popielice
- Dziękuję za bardzo dobry materiał. Odnośnie pytania z 9'30" : Dlaczego strugnice były wykonane kiedyś z dębu a nie z buka?
Buk jest gatunkiem chłonnym na wilgoć. Jest przez to mniej stabilny. W obecnych czasach przy ogrzewanych pomieszczeniach i małych wahaniach wilgotności
nie jest to cecha wykluczająca dla tego typu wyrobu . Kiedyś utrudniała lub uniemożliwiała pracę . Pamiętam warsztat stolarski mojego dziadka-lata 60-te. Piwniczne pomieszczenia , często niedogrzane.Buk sam sam z siebie "kręcił się jak śmigło".
- A jak z bieleniem buku? Nadaje się?
- Bardzo ciekawe. Kocham drzewa
- kochac disa
- kiedyś robili łożyska ślizgowe z buczyny namaczanej w oleju
- A buk twardzielowy widziała Pani , nie jest taki nudny ;-) .
Pozdrawiam.
- Czasem w srodku buka jest takie czerwone zabarwienie
- A ja 27 lat mieszkalem w Buku moja rodzina miejscowość 😊
- Drewno Bukowe bardzo strzela pęka podczas rozcinania np. na wielopile formatówce , na frezarce .
- proszę o model zegarka twojego męża szacun co robicie did to najlepsza strona o tej tematyce
- Bardzo, ale to bardzo mi się podobało :)
- Tyle wiedzy wykute do nagrania materiału, a odmiana słowa leży :) hyhy
Buka, nie buku.
Pozdro.
- Witam, te "orzeszki" to bukiew i jest jadalnia w nie dużych ilościach. A co do wiewiórkek to z pewnością największym amatorem bukwi są popielice. Pozdrawiam 💪
- Buk ma jeszcze jedną ciekawą właściwość, nie powoduje odcisków na dłoniach. Mam na myśli trzonki do młotków, siekier, łopat itp. Pozdrawiam 👍
- Witam.
Bardzo ciekawy materiał, aczkolwiek nie mogę się zgodzić że buk nadaje się wszędzie tam gdzie dąb.Widziała Pani kiedyś bukowe schody? Chodzi mi tutaj o jedną z fizycznych właściwości drewna, ktróra bardzo odróżnia go od dębu, a mianowicie PĘCZNIENIE. Buk w przeciwieństwie do dębu ma ten współczynnik bardzo wysoki dlatego jak się go odpowiednio nie zabazpieczy to spuchnie że aż miło. Dąb ma ten współczynnik jeden z niższych spośród tarcicy krajowej dlatego jest u nas jednym z głównych materiałów na schody.
Pozdrawiam
- Nie powiem że czekałem na materiał o buku, ale obejrzałem z przyjemnością. Czy kasztan nadaje się do prac stolarskich, ponieważ nie spotkałem się jeszcze z takim drewnem w materiałach na YT?
- A już myślałem, że o nas zapomniałaś!!!
Chcemy więcej i częściej ☻☺☻