#15 JAKIE ŹRÓDŁO CIEPŁA WYBRAĆ ? POMPA CIEPŁA / EKOGROSZEK / PELLET / GAZ / PRĄD ?

Jakie źródło ciepła wybrać ? " CZYM OGRZEWAĆ " ?? Co warto wziąć pod uwagę i czym się kierować wybierając źródło ciepła do swojego domu ? Pellet / ekogroszek / węgiel / drewno / prąd / pompa ciepła / gaz / gas ? Aby nie przegapić kolejnych filmów polecam skorzystać z: Subskrybcja YT: https://bit.ly/3kNhChs​ Facebook: https://bit.ly/3rkGvDD​ Instagram: https://bit.ly/38uTvj1​ Polscy producenci źródeł ciepła: POMP .
- Ja stwierdziłam, że przy budowaniu zdecyduję się na kompletny off-grid, większe koszty na początku, ale niezależność. Oczywiście domek pasywny/energooszczędny (bliżej pasywnego, ale jak będzie te kilka kWh więcej, nie spędzi mi to snu z powiek). Idea taka, by była gruntowa pompa ciepła + fotowoltaika + bateria do magazynowania, np. Tesla. Akurat moje obecne dwumiesięczne zapotrzebowanie na energię wynosi ok 15 cyklów baterii standardowej Tesli, przy czym nie mam żadnych ekologicznych rozwiązań w domu. W domku jednorodzinnym będzie większe zapotrzebowanie, ale będą ekologiczne rozwiązania, więc można zakładać, że zużycie będzie mniejsze albo przynajmniej na tym samym poziomie.
- Tu polecam zerknąć usługi księgowe lublin mam nadzieje że pomogłem,
- Dawno temu starzy ludzie opowiadali, że w czasie dużych mrozów do izby w chacie wprowadzano krowę. Podobno krowa wydziela dużo ciepła i ogrzewa pomieszczenie. Poza tym mleko pozyskane od krowy bezpośrednio po doju ma temperaturę ok. 35ºC. ... Odzysk ciepła z mleka może następować podczas chłodzenia mleka. Czyli same zalety. Mamy ciepło i chłodne mleko. To taki mój pomysł na alternatywne pieprzenie o tanim ogrzewaniu.
- Drzewo najtaniej
- 8:34 dlatego rozważam grzanie ciepłem odpadowym z koparek krypto - rachunek niezależnie od sposobu rozliczenia i tak będzie oscylował w okolichach 0pln a zawsze coś się tam "nafedruje" ;)
- 3:41 TAKA UWAGA. W domach podpiwniczonych z kotłownią umieszczoną poniżej części zamieszkałej da się użytkować piec bez konieczności pompek, nawet przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego. Wystarczy listwę powrotu montować poniżej poziomu podłogówki (w piwnicy przy suficie lub na ścianie) sprawi to że układ będzie działał grawitacyjnie. Oczywiście nie będzie aż tak wydajny jak z użyciem pompki jednak przy możliwych przerwach w dostawie prądu warto przemyśleć taką opcje co może nas uchronić przed zagotowaniem pieca.
- Tu taka ciekawostka, mamy prosty dom (bryła prostokątna) 90m2 mieszkalna część ogrzewana na ok 23st C, część ala magazynowa 25 m2 (garaż) ogrzewana przez nagrzane pokoje ze strefy mieszkalnej ok 12-17st C. Zamontowany został klimatyzator który grzeje do -30 stC za kwotę 5300zł brutto (moc cieplna w mrozy -15st - ok 9kw) w salonie który jest połączony z kuchnią i salonem ok 45-50m2, klimatyzator chodzi w II taryfie (koszt 1kw z przesyłem po podwyżkach 39gr) klimatyzator nagrzewa powietrze w całej części mieszkalnej w nocy, dom zaczyna akumulować to ciepło bardzo szybko i właściwie nieznośna temperatura jest w miejscu na które wieje gorące powietrze(jedyny minus ), żyje się komfortowo (dom trzyma ciepło między taryfami) mimo że ściany to tylko pustak ceramiczny 24cm, wew 12cm pustak. Roczny koszt ogrzewania 900-1200zł, + grzanie ciepłej wody ok 750zł (bojler druga taryfa) Koszt inwestycji 5300zł klima + 2000 zł (bojler 300l bez wężownicy , grzałka 3kw) = 7300zł, sąsiedzi koszt PC 38 tys złotych + 12 podłogówka , roczny koszt w I taryfie CO+CWU 2000-2500zł(oczywiście sąsiedzi mogą przejść na 2 taryfę trzeba tylko chcieć płacić mniej)
- tylko ogólniki Najteńsze pelet robiony jest z odpadów drzewnych słomy i innych
- Najważniejsze to koszt eksploatacji rocznej, trzeba zrobić koszt eksploatacji rocznej plus koszt produkcji wtedy wyjdzie nam suma opłacalności
- WOLNOŚC TOMKU W SWOIM DOMKU :)
- COP 8 🙈
- grzac noca to nieporozumienie gdyz dla jakosci snu temp w nocy to raczej ponizej 18st zalecana, Pompa ciepla tez moze nie byc za fajna gdyz wprwoadza cieki - zyly wodne ktore na poprawne zdrowia nie zadzialaja, podstawa to nie zamieszkiwac w Polsce, od biedy piec gazowy z najlpeszych jest Pulsacyjny na technologi rakietowej V1, sprawnosc 104%. w stosunku do najlepszych innych kondensacyjnych
- Super kanał. Subskrybuje. Dzięki za obiektywne porównania.
- Witam. Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na koszt kredytu przy rozważaniach. Wielu użytkowników tak finansuje swoje źródła ciepła co w praktyce podwaja koszty więc różnicę w kosztach mamy x2.
Do tego ryzyko wzrostu stóp procentowych równe podwyżkom prądu...

Co do nowości to swego czasu przerabiałem dużo. Fajna była resublimacyjna pompa ciepła (kilkanaście sztuk zamontowanych w różnych miejscach). Niestety po kilku latach koszty serwisu przekraczają uzyski cieplne. To samo było z absorbcyjną pompą ciepła (też kilka sztuk zamontowałem).
Z doświadczenia widzę, że najtaniej wychodzą źródła najmniej awaryjne czyli elektryczne nawet jeżeli prąd zdrożeje x2.

Niestety rozważania z rzeczywistością zawsze się rozjeżdżają.
Pozdrawiam.
- Szkoda że tak słabo podzieliłeś źródła i także niewłaściwie bowiem każe źródło ciepła jest tak naprawdę obsługowe. A butla na posesji to krótkotrwała niezależność co w okresie zimowym ma znacznie. Prąd, gaz czy ciepłownie to awaryjne zwłaszcza w naszym kraju źródła energii.
Dlatego od dawna ludzie stosują dwa w którym jest tzw. awaryjmn/wspomagające oraz dla dywersyfikacji źródeł a przez to kosztów aby nie mieć cyrografu na ogrzewanie co jak wspomniałeś zależy od polityków i sponsorowanych akcji pseudo ekologicznych.
- Z całym szacunkiem, dużo fajnych informacji, ale... Mieszasz gaz ziemny z gazem w zbiorniku - to są inne gazy i inne ceny. Druga sprawa pompa ciepła. Może powietrzna kosztuje niewiele, ale prawdziwa gruntowa to raczej tyle co panele PV na cały dom 😛 Pozdrawiam
- Nie zgodzę się ,że wszystko potrzebuję prądu,przecież kupę lat piony działały grawitacyjnie bez żadnej pomocy pomp tylko rurki miały większy przekrój,trzeba tylko kupić odpowiedni piec bez bajerów.Pozdro
- Mądrego miło posłuchać 👍👍
- Pomimo wyższych kosztów instalacji sądzę że gruntowa pompa ciepła z kolektorem pionowym lepsza koszt niestety to około 30tys zł za osprzęt i około 20-25tys za odwierty. System PV do zmniejszenia kosztow poboru energii też by się przydał i jak ogień w salonie to piec Kuzniecowa że względu na wysoką wydajność 🤷‍♀️ niestety nie co ponad 100tys na takie fanaberie będę musiał przeznaczyć nie mówiąc o rekuperacji plus choć by glikolowe GWC kolejne 50tys
- Co to za nowa pompa? Masz ją już w użytku?
- 3:20 Dzięki że Pan nadmienił o piecach kaflowych❤
Pamientajmy by mieć alternatywe i piec kaflowy💪 drewno to odnawialna energia👍
https://youtu.be/3MzEPF8bhwg