1124. Kocioł na zgazowanie drewna ATMOS - po 15 latach użytkowania

Mamy nadzieję, że rozwiejemy część Waszych wątpliwości tym nagraniem. Potwierdzamy w 100% to co mówiliśmy wiele lat temu - kotły na zgazowanie drewna to doskonały sposób na ogrzewanie domu czy warsztatu. Zapraszamy na film! Tutaj poprzedni film o tym systemie ogrzewania: https://www.youtube.com/watch?v=-y8asWoBozA ➤ Zapraszamy do subskrypcji DiD: https://goo.gl/raSN8C Domidrewno.pl - miejsce łączące pasjonatów pracy w drewni .
- Jeszcze warto dodać, że UPS jest niezbędny (tak jak to zostało powiedziane), ale producent przewidział także opcję awaryjnego chłodzenia kotła wodą z sieci. Jest to praktycznie wbudowane w kocioł, nie pamiętam już czy jakiegoś mechanicznego drobiazgu nie trzeba dokupić. W każdym razie opcja działa bez zasilania czyli właśnie wtedy kiedy powstaje problem.
Ja ten problem widziałem kilka razy na własne oczy i to naprawdę wesoło nie wygląda :)
- Tu sobie zobacz rent a boat in mallorca cheap, też to widziałem.
- Witam ,a ja mam pytanie jaką temp spalin macie w tych atmosach na czopuchu bo u mnie jak chodzi wentylator jest 300-320 C
- No to ja palę kominkiem z DGP i zużywam na sezon 4m³ średnio (tyle co rok dokupuję) w ostatnich latach. Jeszcze 10 lat temu, jak były śniegi i mrozy, kupowałem 6m³/sezon (na skład). U mnie pali się cały czas, jak jest poniżej 0 na zewnątrz.
Dom taki duży, jak Wasz, temperatura stała w domu 22-23°.
Minus: nie ma ogrzewania CWU. W lecie grzeję kat solarami, w zimie jest mało słońca i przeważnie grzałka elektryczna.
Też wyznaję zasadę: grube drewno, połówki. Wtedy dokładam co 12h 2 kawałki. Ćwiartki Po 3 tylko jak temperatura schodzi poniżej minus 5-10°. Muszę wtedy dokładać co 8h. Jak są mrozy poniżej minus 10 nawet częściej, ale jak było minus 29 wystarczyło co 6h (im zimniej na zewnątrz, tym szybciej się spala), 4 kawałki zamiast 3 naraz.
Palę tak od 10 lat. Drewniany dom, okna 3-szybowe itd. Syna ma podobne spalanie, przy domu z Ytonga.
Albo macie zimny dom, albo utrzymujecie ponad 26°, albo jednak kominek z DGP ma wyższą sprawność, skoro spalanie przy zgazowaniu jest ponad 3x większe. Bądź też tyle ciągnie CWU przez cały rok tym kotłem. Jestem bardzo ciekawy, czemu faktycznie jest tak duże spalanie.
- Czy piec może pracować awaryjnie bez prądu?
- Spojrzałem na nagłówek i nie mogę uwierzyć, że to już 15 lat upłynęło. Pozdrawiam !
- Porównując do węgla to jest sterylnie😅 o ilości popiołu nie wspomnę 🙂
- Hehe ja od kilku lat przymierzam się do takiego kotła minimum 30kW. Ale mój stary piec nie chce się zepsuć 😅 (odpukac)
- Atmosy są cudowne, ale naprawdę mało kto umie toto zainstalować i wytłumaczyć użytkowanie... Ladomat to oczywiście podstawa.
- Czy mógłbym prosić was o schemat całej waszej instalacji z dwoma buforami, chce dołożyć bufory. Obecnie użytkuje 10 lat kocioł na Holtz gas vigas 25 też jestem mega zadowolony. Nie posiadam żadnych bajerów tylko zawór czterodrozny, jestem ciekaw jak to u was funkcjonuje.
- Za kilka lat będziesz musiał wyrzucić ten kocioł, żeby wstawić taki sam tylko z papierkiem! 5klasa ecodesigne. Czy to nie jest chore?
- Droga Pani i Panie to nie cewka wenrylatora tylko Kondensator :-)
Pozdrawiam , dzięki za film .
- Gdzie można znaleźć nr do tych panów
- Czyli co iglastym drewnem nie palimy ‽?????
- Witam pomocy u nas wentylator chodzi na okrętkę gdzie szukać pomocy do pieca
- Dzięki za kolejny film na ten temat. Mam atmosa na drewno i pellet z tym że palnik akurat innego producenta i sprawdza się świetnie. Co do sosny to według producenta można domieszać a smoły nie będzie jeśli drewno jest suche. Nawet w instrukcji jest podane że można palić odpadami drewnianymi (nie płytami) więc palety owszem ale głównie do rozpalania. Określenie którego szukaliście to chyba bezwładność cieplna budynku.

PS: całą instalację wykonałem sam jako amator i działa.
- Atmos robi jeszcze piece kombi (węgiel/drzewo) i na pellet.
- No nie do końca jest ten loddomat Ok wkładki trzeba mieć na zapas obejście grawitacyjne czasami robi podmieszanie trzeba je blokować zmieniłem 4 z jedna pompą na loddomat i się zaczęło. Loddomat to samo zło. Z pokrętłami to czeski film.
- Trochę pokręciliście pojęcie temperaturę spalania z temperaturą wody kotłowej. Aby rozpoczął się proces zagazowania drewna trzeba podgrzać wkład do wysokiej temperatury pow. 450 stopni. W temperaturze 560 stopni następuje samozapłon gazu drzewnego, a temperatura płomienia w kotle osiąga pow. 1000 stopni. Przy buforze woda wpływająca do kotła ma 25-30 stopni co jest bardzo niekorzystne dla samego kotła bo następuję kondensacja i szybsza korozja oraz dla samego procesu spalania bo trudniej jest uzyskać wysokie temperatury potrzebne do zagazowania. Dlatego należy podnieść temperaturę wody wpływającej do kotła pow. 65 stopni, choć w praktyce producenci zalecają jeszcze wyższe temperatury 72-78 stopni i dobrze. Kocioł, aby dobrze spalał drewno i mógł osiągnąć wydajność pow. 90% musi stale pracować na max swojej mocy.
Przy aktualnych cenach i polityce energetycznej zagazowanie drewna pozostanie ostatnim tanim sposobem na ogrzewanie.
- O, na początku chyba drobna aluzja do innego dość popularnego kanału na YT... :)
- po prostu kociol na drewno